Jak se dá přijít k videu?
Už jsme si řekli, že video je užitečná věcička. Šetří čas a může být v pár minutách nabité informacemi k prasknutí. Kde ale takové pěkné video vzít?
Možností je hned několik a záleží hlavně na tom, kolik času a/nebo peněz tomu hodláte obětovat. Aby se vám lépe rozhodovalo, která z možností pro vás bude ta nejvhodnější, připravili jsme pro vás takový názorný rozcestník.

Udělej si sám
Pokud s videem nemáte žádné zkušenosti, zvolte tento způsob pouze tehdy, když chcete natočit tutoriál nebo video typu “mluvící hlava”.
K natáčení budete potřebovat: zrcadlovku, která zvládá videa, digitální kameru nebo alespoň kvalitní smartphone, světla k nasvícení a kvalitní mikrofon (ten se často podcení a špatný zvuk pak výrazně kazí dojem z jinak docela dobrého videa). Pokud máte profi vybavení, tak samozřejmě dobře pro vás, nicméně předpokládejme, že nejste Spielberg.
+ Zpravidla nízký rozpočet, volná ruka při produkci a 100% kontrola nad termínem dokončení i samotným výsledkem.
- Nižší kvalita videa, bez dobrého mikrofonu špatná zvuková stopa a především velká časová náročnost.
Pokud máte přeci jen ambice pokusit se vlastními silami o jakékoliv komplikovanější video, existují již služby, které umožňují seskládat si vlastní animované video - z nejznámějších například Powtoon či jeho alternativy. Rozhodnete-li se pro tuto cestu, určitě doporučujeme předem se poradit s odborníkem o samotném scénáři, aby váš čas a úsilí nakonec nepřišly vniveč.

Začínající tvůrci
Často se stává, že menší firmy, startupy či neziskovky nemají dostatek prostředků, aby si mohly dovolit video za standardní cenu, a v takovém případě se pak obracejí na tvůrce, kteří s řemeslem teprve začínají, ať už jde o studenty nebo samouky.
Pokud si zvolíte tuto variantu, je důležité nemít od videa přehnaná očekávání - vzpomeňte si na své vlastní začátky ve vašem oboru. Výsledek nemusí být nutně špatný, ale asi to nebude žádná pecka.
+ Nižší cena videa.
- Vždy jde o riskantní variantu. Pokud si tvůrce teprve buduje portfolio, nevíte dopředu, co od výsledku očekávat.
Kreativní studia a menší produkce
Nejlepší poměr cena/výkon, co se týče standardního firemního nebo explainer videa. Kreativní studia a menší produkce jsou obvykle sázka na jistotu, stačí se podívat na jejich portfolio a máte představu o tom, jaký výsledek dostanete. Navíc mají tato studia dobře zvládnutou i právní stránku věci - před započetím produkce obdržíte řádnou smlouvu, kde budou přesné specifikace díla, termín předání i finální cena, takže by nemělo docházet k žádným nepříjemným překvapením ani na jedné straně.
+ Studia mají v oboru řadu zkušeností, takže předem víte, do čeho jdete. Garance včasného dodání a řádná smlouva, takže máte všechno černé na bílém.
- Těžko říct. Když si pořádně prohlédnete recenze a portfolio studia a dohodnete se spolu na ceně, neměl by vás výsledek zklamat.
Velká produkční studia a reklamní agentury
Toužíte-li po skutečné špičce a na prostředky moc nehledíte, můžete oslovit přímo reklamní agenturu s dobrými referencemi nebo některé z velkých produkčních studií. Obzvlášť, pokud chcete něco zaručeně virálního.
+ Originální myšlenka a zaručená kvalita videa, co víc si přát.
- Vyšší cena, ale za kvalitu se hold platí.
Kde hledat?
Nevíte, kde najít “to pravé” studio pro vaše video, a nechcete ztrácet čas jejich hledáním? Pak můžete využít některé služby, které tyto subjekty shromažďují, jednoduše popsat, co očekáváte, a počkat na nabídky.
Ze zahraničních služeb to jsou například Wooshii nebo Veed.me, v českých vodách vám zase může pomoci projekt Videoflot. Stačí jen zadat poptávku a počkat, až se vám tvůrci ozvou sami. Od 60seconds.cz dostanete na míru nápadité kreslené explainer video, ať už firemní či produktové.