Kam s hotovým videem?
Ještě před tím, než se pustíte do videa, byste měli mít jasno v tom, co s videem hodláte udělat a kam jej chcete nahrát. Video by totiž mělo být od začátku koncipováno tak, aby splnilo konkrétní účel. Proto je dobré si předem promyslet, zda má být součástí marketingové kampaně a jak jej chcete šířit.
Názorný příklad
Představte si například, že jste výrobce outdoorového oblečení a chcete promovat nová funkční trika. Konceptů se dá vymyslet hromada, ale pro ilustraci postačí dva hraniční:
- 1. Toto skvělé triko se otáčí v prostoru jako ztělesnění těch nejlepších materiálů a kolem něj se infograficky objevují údaje o tom, kolik váží, jakou má prodyšnost, jak dlouho vydrží nesmrdět a další klíčové údaje.
- 2. Zvolíte (řekněme za stejnou cenu) jednoduché krátké video s příběhem, který se zaměří třeba jen na jednu výraznou vlastnost, ale zase vyvolá u diváka emoce.
Netvrdíme, že jeden koncept je lepší než druhý. Oba popisují vlastnosti trička po svém a oba se dají vyrobit za zhruba stejný rozpočet. Co tedy rozhoduje o tom, který z nich zvolit? Právě to, co s videem chcete udělat dál!
Koncept č. 1 lépe využijete v podobě produktového videa ve vašem e-shopu, kde už máte zákazníka zvažujícího koupi a chcete jej finálně přesvědčit. Naopak koncept č. 2 můžete zkusit sdílet na sociálních sítích, třeba do zájmově zaměřených skupin a oslovit tak potenciální nové zákazníky.
Pozor tedy na to, abyste si nenechali vytvořit video 1 se záměrem šířit jej jako video 2. Nejspíš byste hořce zaplakali nad rozlitým mlíkem. Pokud tedy chcete spíše video stvořené ke sdílení, nezapomeňte o tom videotvůrce informovat!
V případě, že si chcete scénář pro video vytvořit sami, doporučujeme nechat si od tvůrců, kteří jej mají realizovat, poradit. Přeci jen jsou to profesionálové a v této oblasti mají mnoho zkušeností. Ví, co na diváka zabírá i jak video správně dramaturgicky poskládat. Možná vám poradí koncept, který by vás ani nenapadl.