Postprodukce
Do postprodukce spadá široké spektrum činností, některé jsou zaměřené na práci se zvukem, další se věnují vizuální stránce. Jejím úkolem už dávno není pouze vzít surový materiál z dílny produkčního štábu a zpracovat jej do líbivého celku. Díky technologickému rozvoji se stalo téměř pravidlem, že se video pro zpestření doplňuje o animace či infografiky, které se tvoří digitálně. Co všechno tedy řadíme do postprodukce?
Střih
Nejprve se střihač musí prohrabat změtí natočeného materiálu, který si roztřídí a začne jej zpracovávat. Cílem jeho práce je sestříhat a poskládat jednotlivé záběry za sebe. Výstupem tohoto procesu je takzvaný “hrubý střih”, na němž klient vidí strukturu a dynamiku výsledného videa. Ve fázi hrubého střihu je obvykle video posláno klientovi ke schválení. Jde vlastně o takovou kostru, která se bude dále ladit a čančat k dokonalosti.

Animace a speciální efekty
V dnešní době se dobré video bez oživení nějakou tou animací, infografikou nebo speciálními efekty obejde jen málokdy. V oboru animace existuje řada velmi úzce zaměřených profesionálů.
Abyste si udělali obrázek, mrkněte, co všechno obnáší třeba zasazení 3D animace do reálného prostředí: základem je vymodelování a rozanimování postav ve speciálních programech, dále je třeba postavy správně “nasvítit”, aby zapadaly do prostředí. Nakonec se animace reálně zasadí do záběru. Není však třeba se hned děsit astronomických nákladů, o několik stupňů jednodušší doplnění záběrů infografikou může také dodat videu ten správný šmrnc.

Podkresová hudba
Správně vybraná hudba může perfektně umocnit celkový dojem a emoční ladění videa. Kvůli autorským právům si nemůžeme do videa jen tak hodit song od U2, protože na použitou hudbu vždy musíme mít licenci. Takže kde vlastně podkresovou hudbu sehnat? Možností je několik. Movitější klienti si ji mohou nechat složit a nahrát na míru. Levnější a rozšířenější způsob je pak vybrat si hudbu na internetu. Najdete tam množství takzvaných hudebních bank, kde si kreativci mohou vybrat a koupit hudbu do svého videa. Některé melodie jsou dokonce zdarma, je však dobré ohlídat si, zda mohou být využité pro komerční účely.
Zvuk
Práce se zvukem je kapitolou sama o sobě. Zvukař se v první řadě účastní natáčení a nahrávání voiceoveru, aby si správně nastavil techniku a zajistil tak co nejlepší výstup. V následující fázi doplní do videa doprovodný komentář, podkresovou hudbu a další potřebné zvuky, především pokud jde o animaci. Na závěr se zvukař postará, aby všechny zvukové stopy byly čisté a hlasitost jednotlivých stop byla optimálně nastavená.

Barevné korekce
Barevné korekce jsou nedílnou součástí postprodukce. Nejčastěji se u záběrů upravuje jas, kontrast nebo vyvážení bílé. Pokud se orientujete v úpravě fotografie, v případě videa jde o podobné úpravy, pouze aplikované na celé záběry. Barevné korekce jsou většinou posledním krokem před finálním exportem videa. A teď už můžeme triumfálně zvolat “třikrát sláva”, protože video je na světě!

I přes obrovskou rozmanitost mají postprodukční techniky jednu věc společnou. Všechny tyto činnosti vyžadují výkonné počítače a profesionální postprodukčními programy, které nejsou nejlevnější. Produkční studio tak investuje nemalé částky do potřebného softwaru, což se samozřejmě promítá do celkové ceny videa.